Jak správně připravit sypaný čaj? Teplota vody je důležitá
Pohltil vás svět čajových lístků a rádi byste se naučili, jak správně připravit čaj? Možná vás to překvapí, ale každý druh má svá specifika a zalévá se vodou o jiné teplotě. Pojďte společně s námi nahlédnout do čajového světa. Ukážeme vám, v čem připravit čaj a jak jej správně připravit.
V čem připravit sypaný čaj?
Sypané čaje se připravují tradičně v porcelánových nebo keramických konvicích. Je to dáno tradicí a hlavně výdrží materiálu. Keramika je odolná a udrží teplo. Naopak skleněné konvice mají tendence při prudké změně teploty praskat a nerez jako materiál je populární teprve “pár let”. Přesto v něm čaj mnoho lidí nepřipravuje a raději volí starou známou klasiku - keramiku.
Jaké sítko?
Vždy kvalitní! Vybírat můžete ze silikonových, nerezových či porcelánových a keramických. Doporučujeme volit nerezové sítko na čaj, které mívá hrubší síť a nepropustí drobné lístky rostliny.
Postup přípravy čaje
Nejdříve vyberte dostatečně velkou nádobu. Obvykle se čaj připravuje do větších hrnků či menších konvic (0,5-1 litr). Poté vložte do sítka odměřené množství směsi a zalijte jej vodou v požadované teplotě.
Teplota zalévání čaje je velmi individuální. Pokud si kupujete kvalitní čaj ve specializovaných prodejnách, vždy se ujistěte, že víte, jak čaj připravit - řekne vám to prodejce nebo najdete postup na obalu čaje.
Pokud to druh čaje vyžaduje, zakryjte jej pokličkou. Jakmile uplyne doba potřebná pro luhování, vyndejte sítko a položte jej třeba na porcelánový talíř pod čaj (podčajník). Čaj nedoporučujeme nechávat v konvici či hrnečku. Může se přelouhovat, čímž ztrpkne, zhořkne či získá kyselou chuť.
Příprava černého čaje
Černý čaj zaléváme horkou vodou a necháváme 2-5 minut louhovat. Dávka vždy slouží na jeden nálev, proto se nedoporučujeme černý čaj znovu zalévat. Nebude už mít tak výraznou chuť.
Příprava zeleného čaje
Zelený čaj se zalévá o teplotě cca 70-80 °C. Uvařenou vodu nechte chvíli odstát - nesmí být vařící. Pokud byste zalili zelený čaj vroucí vodou, vypustily by se třísloviny a nálev by zhořkl.
Příprava bylinkového čaje
Věděli jste, že bylinkové čaje nejsou vlastně čaje? Lístky z čajovníku totiž vůbec neobsahují. Jedná se o směs bylin, které mají na náš organismus pozitivní vliv. Bylinky (čerstvé či sušené) zaléváme vařící vodou a necháme 10-15 minut louhovat v uzavřené nádobě (aby nevyprchaly silice).
Příprava ovocného čaje
Ovocný čaj spolu ze zeleným a černým patří k těm nejoblíbenějším. Zalévá se vroucí vodou a luhuje se 5-8 minut. Pokud čaj vytáhnete příliš brzy, nemusel by být ještě hotový. Dávejte si však pozor, ať čaj nepřelouhujete, mohl by mít nakyslou chuť.
Příprava žlutého čaje
Obdobně jako u zeleného čaje i v přípravě žlutého nechte vodu odstát na cca 80 °C. Žlutý čaj louhujte 3 minuty, a poté jej vyndejte z konvice a odložte bokem. Z jedné dávky můžete totiž udělat až 3 nálevy.
Příprava Oolong čaje
Oolong je lidově polozelený čaj - něco mezi černým a zeleným. Proto i jeho příprava je někde v půli cesty. Oolong se zalévá horkou vodou o cca 90 °C a louhuje se 2-5 minut. Z jedné várky je přitom možné připravit až 5 nálevů!
Příprava Roiboos čaje
Jako poslední si uvedeme oblíbený Roiboos čaj. Ten se zalévá vroucí vodou a louhuje se 5 minut. Když dobu o pár minut překročíte, nic se nestane. Nálev bude stejně dobrý. Nedoporučujeme z něj dělat ale více nálevů. Čaj po prvním louhování ztrácí svou typickou chuť a vůni.